Szerencsére mostanra elcsendesedett a közösségi média óceánja és az internet tengere. Végre nem tör ránk boldog-boldogtalan véleményalkotó valami botcsinálta István a Király kritikával, megpróbálván belefűzni magvas személyes értelmezéseit politikai ínyencségének megfelelően. Kezd elülni az állampalapítás ünnepét követő össznépi alföldirobizás, aki ezúttal kultikus történelmi rockoperánk renoválása kapcsán került a harmatos kollektív tudat, és közbeszéd fókuszába.
Jelen sterilebb körülmények között pedig végre tud dolgozni az apparátus is, a tőle elvárható sebészi pontossággal. Azonnal tudtuk, hogy behatóan kell majd megvizsgálni, ezt a rendkívüli figyelmet kapó kulturális elemet, mely ráadásul nemzeti identitásunkkal, történelmünkkel, és az aktuálpolitikával is direkt kapcsolatba hozható, nem véletlen hogy kiemelt fontosságú ügyként kezeltük.
Az Apparátus 3T-s koordináta rendszerének megvitató bonc-űrlapján tehát mai tárgyunk:
ISTVÁN A KIRÁLY ( Rockopera - 2013 )
Mielőtt egyáltalán munkához láthattunk volna, természetesen esélyünk sem volt kikerülni az átdolgozásra rácsodálkozó közönség internetes reakcióit, anélkül, hogy egy percet is láttunk volna magából a műből előzetesen. Szakértő kritikusok tolmácsolásában tudtuk meg, hogy az új változat egy eszméletlen politikai fricska, hiszen a náci (..) Asztrik bíboros valójában maga Orbán Viktor, aki a tömegbe lövet, diktatúra, rezsim, meg Szent Koronába zárás. Zseniális! A kormány ettől aztán magára ismer..A másik csokorba sorolható variációk többnyire egy balliberális homoszexuális hazaáruló szellemi maszturbációjáról számoltak be. Ami a színpadon történt azaz ondó rájuttatása volt nemzeti értékeinkre, és a performansz lényegében egy romboló hatású, magyar és magyarság ellenes, gyűlölködő interpretáció. Miután már kétségeim támadtak afelől, hogy nem-e valamely megosztó politikai hetilap címével keverem-e össze a színdarabot, sikerült második hullámban előkerülnie az érzékeny, művész világot értő, és belülről ismerő hangoknak is. Itt többnyire Alföldi zsenialitását méltatták, "aki egyébként is egy korszakos rendező művész" , de most újfent villantott elegáns és finom újra értelmezésével. Azt is megtudtam, hogy igazából saját olvasatával csak elvennie sikerült a mű eredeti értékeiből, mert ő egy fogalmatlan, modernista rendező, aki minden mű eredetijét a saját szája íze szerint csavar ki magából.
Ilyen előzmények után nem csoda, ha habzó szájjal, botrányra készülve ültem neki a befogadó élménynek. Eltorzult arccal szerettem volna rázni az öklömet, igazat adva egyik, vagy másik véleménynek. Ételt köpni a döbbenettől a monitorra, szégyellni magamat mások helyett, a gangra kihallattszódóan buzizni egy ízeset, és természetesen beszüntetni, beszüntetni, beszüntetni.
Az első percek:
Vártam is a play gomb után a rám váró guilty pleasure-t, a felháborodás kellemes borzongásával teli kéjutazást, ám ehhez képest, csak egy rakat picsa-sortban és torna cipőben szteppelő tinicsajt kaptam, ( Jó Izlés barátom korrekciója szerint fele-fele arányban voltak ott fiúk is) ami önmagában nem volt egy különösebb mélyütés, mert az eredeti műben is kortárs utcai viseletben jelent meg a nép reakcióit szimbolizálni hivatott statiszta-háttértáncos csapat. (Forrás: MTI Kelemen Zoltán)
Ami inkább feltűnő volt, hogy a szerencsétlen plebs úgy menekül minden főszereplő elől, mintha azonnali halállal járna az érintésük. (lásd: http://hu.marveldatabase.com/Jacob_Eichorn_(616) ) Balról egy Géza fejedelem, jobbról egy Sarolta, ott az István, és kitört a pánik szalad ki merre lát..Ez a pár suhanc szemmel láthatóan rettegésben tartja a környéket egy ideje.
A történet hömpölyög tovább, a dalok még mindig jók, ( Alföldi nem nyúlhatott hozzá érdemben semelyik track eredetijéhez a Szörényi-Bródy szerzőpárral kötött megállapodás szerint) a cselekmény fenn tartja figyelmet, akkor is, ha tudjuk az utolsó kottáig mi várható az események láncolatában. Ennél a pontnál már kezdtem letenni a felháborodásról, inkább érdeklődve figyeltem a képi koncepciót, és az új megvilágításba került karaktereket. Rá kellett jönnöm ezt az alapművet annyira kitalálták, hogy még Hajdú Péter sem tudná tönkretenni. (Na jó, ő talán:https://www.youtube.com/watch?v=YC9lDDznkZk )
A nép mint említettem folyamatosan egy gyermekkorában megvert, félénk kóbor macska módjára viselkedik, Asztridnak a szeme sem áll jól, maga a reverendába bújtatott démon. Sarolta egy érzéketlen, hatalmaskodó kevély nő, Gizelláról egyenesen semmi jót nem lehet elmondani, no és ez az István fiú..Ebben a kortárs öltönyben pont úgy néz ki, mint egy tehetségtelen kisvállalkozó, aki tisztességgel és becsülettel küzd a megélhetésért az országban, de az APEH-hal még neki sem fog sikerülni elbánni. Az abszolút kisember, az a fajta pali akit csal a neje, megnézi a híradót esténként, és szeret a vendégek előtt nem uncsinak tűnni, hiszen politikai és egyéb felnőttes témákban süt el vicceket, de persze ettől még unalmasabb lesz. A vendégek is igazából a felesége barátai. Talán még a lába is büdös.. Na ő lett Istvány a király, és ez Feke Pál hozzáadott értéke.
Most, hogy Berény Andrást az uncsi fiút kibeszéltük, beszéljük a dögösebb, tökösebb Berényi Miklósról, akarom mondani Koppányról, akit, kiáltsuk együtt, ki formál meg: https://www.youtube.com/watch?v=GAM8gniwf5o Köszöntsük Bucit! Szerencsére a darabban az eddig hittekhez képest sokkal ügyesebben viszonyul a lépcsőkhöz, és az embernek valahogy vele van a legkevesebb problémája. Ez fakadhat abból, hogy amióta megjárta a sittet mindenki egy kicsit nagyobb francnak gondolja, bad boy you know, illetve Koppány vezér megvilágítása tulajdonképpen változatlanul lett hagyva, Boldizsár Miklós elképzeléseihez képest is. Azért kicsit kipattinthatta volna magát Bandesz a szerepre, mert a Koppány-féle nyers erőt, az alfahímet csak bazsalyogva hisszük el neki. A hárem hölgyek énekénél is aggódtam, hogy szobára viszi őket.
Az a helyzet, hogy mivel csak a vívódásaival küszködő - feltehetően otthon lyukas sarkú zokniban mászkáló - kispol..akarom mondani István volt az egyetlen pozitívnak tűnő karakter, ebben a fertőben Sur, Solt és Bese elemi erővel robbant be, mint a szimpatikus-csibész garnitúra. Gyarló az ember mondják, és ők legalább felvállalják e között a sok képmutató erkölcsi métely között. Ebben az elbaszott alternatív történelmi univerzumban nem is lehet őket őszintén hibáztatni. Itt mindenki akkora köcsög, de úgy ténylegesen, hogy az ő stílusos szemétkedésük üdítő, ahogy pofátlanul elhúzzák a néptől a kondért, egy kis swing, szteppelgetés, széles mosoly, praxis, behízelkedő arckifejezés, csajok.. all in, eddig mindent ők vittek. Megkönnyebbülés ebben a kilátástalanul hamisan pátoszos légkörben.
A darab keresztje: mindenki szararc
Ezt a fenti tétel mondatot teljesen komolyan gondolom. Saroltáról már szót ejtettem, hogy azon kívül nem sok minden érdekli a világon, hogy a jól nevelt kisfia oldalán királyyné maradhasson. Halom számra öletné az embereket, legyen az pogány, vagy csak kedves jó kedélyű regős bácsi. Borítékokat osztogat az SS Keresztény tiszteknek, halott rokona megüresedett javaiból mulatozik a véres csaták után, mit neki nemzeti gyász. Uram bocsá', szerintem még Gézát sem szerette igazán. Persze lehet mondani, hogy az eredetiben is ugyanezek voltak a sorai, de ítéletem szerint tudatosan formált belőle Udvaros Dorottya, egy hideg számító furiát, rendezői elképzelés szerint.
Aztán itt van ez a Gizella dolog, ezt egyenesen nem is értem..Dankézgat az Isten hozottra, szeretőt tart az náci állományból egy fritz képében, Istvánt puha pöcsnek tartja, de azért a rangja, meg hogy királyné legyen fontos, a cím és a pompa imponál neki, egy igazi jó keresztény. A darab közepén, nem hittem a fülemnek..Alföldi beleírt egy olyan sort, ahol Gizella éppen az élete őrlődésében lévő Berényi Andrást szakítja félbe, fejhangon beledalolva egy olyan dumával miszerint: "István, nem törődsz velem eleget, csináljunk inkább egy gyereket!" - Kultúrális KO , szellemi mélyütés, és itt nincsen mentség, ez egy hozzáadott Alföldi..aki helyenként 1-2 plusz nótával is megtoldotta ezt a karaktert, no nem erényére válva. Megmagyarázhatatlan, és azonnali véres megtorlást követel, annyira prosztón nem illik az egész mű sodrásába!(Forrás: Amdala.hu )
Azt már mondanom sem kell, hogy a keresztények mennyire szararcok.. Ide jöttek militarista verőlegényekkel ,bármikor leszedhetnek egy gépfegyverrel, de ha csak egy szem pogány-punk rendetlenkedik, a kigyúrt smasszer lelkészek is elvégzik bármikor a piszkos munkát. (lsd. Laborc bűneset) Az egység vezetője, maga a mindenkori ős gonosz, akinek a teljes földi és szellemi gyarmatosítás a célja, (végül világuralom) miközben a szerzetesek csuhás vörös keresztet lóbáló dementorok, akik szemmel láthatóan a sötétség, és a gonosz erőinek harcosai.
Azt hihetnénk, hogy akkor majd biztosan a pogányokban leljük meg az értéki szépséget, de itt nem kapunk ilyen feloldozást sem. Spanglit szívó Lucifer utánzatok (Novák Péter) sátánista szeánszán megy az állat áldozat, a tam-tam dobok, szét kennek egy kis vért az a fejükön, majd őrült arccal vonaglani kezdenek, ló lefejezés, rítus tánc, minden van itt, ami ahhoz kell, hogy ne engedd egy ilyen buliba a lányodat. No és nem azért mert Alföldi világában Koppány emberei Punk rockerek. ( Ami végül is önmagában egy működő láttatása volt a rendezőnek )
Ebben a tökéletes földi Infernátusban, egyedül István, Koppány, (és Koppány lánya ) sajnálható meg, akiket a saját fészkük kényszerít arra, hogy egy öntudattalan , elnyomható , gyenge népért való uralkodás érdekében, ugyan ontsák már ki egymás vérét. István már több dalocskában kapisgálja, hogy nincsen itt jó döntés, de olyankor jön egy karrier tudatos anyuka, vagy egy unatkozó Gizella, aki felcsináltatná magát, és nem engedik rájönni szegény Feke Pált, hogy az egyetlen megoldás, ha lelép a Szent Korona közvetlen környezetéből, és távozik valamelyik szegedi mellék utcán. Koppánynak pedig sajnos a drogtól és rnrolltól nincs józan ítélő képessége.
Konklúzió, Ítélethirdetés
Alföldi egy szörnyűséges víziót adott át a közönségnek, egy értékek, és jó választási lehetőség nélküli világról, ahol nincsen igaz eszme amibe kapaszkodni lehet. A nép megfélemlíthető, és kiszolgáltatott birka nyájként viselkedik ( Ezért szavaztak annyian a Fideszre ééérted..) jó vezetőd nem is lehet, a náci feeling pedig időtlen és mindig fenyegeti az embert. A vallás pedig a legsötétebb , leggonoszabb szellemi rabiga, amit ember, ember ellen elkövethet, fusson az bármilyen címszó alatt. Amúgy meg magyar, magyarnak farkasa, széthúzás és Fuck You all. Nagyjából ez az a paradigma váltás, amit Alföldi ecset vonásai nyomán összefoglalhatunk.
Az eredeti műben hittél a Krisztus külsejű Istvánnak, a papok is csak papok voltak, abban az Istenben pedig bízhattak a hívei, és nem fegyverrel kényszerítették őket bárkit éljenzésére. Abban a szebb világban még Gizella sem volt csalfa..Jól láthatjuk, hogy egy megkeseredett ember kreációja ez, aki a mai napig tudta kiheverni, hogy az új főnökség kipenderítette a Nemzeti éléről, ami párosult azzal a már ismert tulajdonságával, hogy szereti megdöbbenteni a nézőt. A mű kétségkívül hatásos, és egy alternatív 2.0-ás univerzumot teremt, az amúgy mindenki számára jól ismert történetnek. Ettől függetlenül, egy percig senki ne higgyen a palinak. Annyira messze nem szörnyű, és kilátástalan ez a világ, (ország) mint amennyire a rendező láttatja. Főleg nem romlott ennyit 30 év alatt, az eredeti mű kiadásának idejéhez képest. Kacajra méltó fátyolos szemmel a múltba révedezve, napjainkat valami fajta sötét terror korszakaként beállítani. A legtipikusabb nosztalgia kiszolgáló önbecsapás. Egy rockopera pedig, rendezőtől függetlenül sosem lehetne politika kérdéskör tárgya, legyen szó annak öncélú kikacsintgatásairól, (Róbert unja a politikát) vagy a mű kritikájáról. Ez Alföldi, és a közönség pedig kölcsönösen megszegte valahol.
Bár a fent említett negatív láttatás, és pesszimista rossz hangulat keltése miatt semmiképpen sem támogatnám a darabot, ettől függetlenül nem sikerült elrontani magát az élményt, amit a befogadó átélhet a dalok és a történet linearitása által, így nem szükséges tiltólistára tenni. Helyén kezelve, az eredeti mellé téve, ismerve a körülményeket, érteni fogjuk miért kaptuk ezt a koncepciót.Aki sötét világokba vágyik, élvezze nyugodtan az alternatív valóságát a műnek. A gyerekeknek pedig azért ne ezt mutassuk meg elsőre.
Az apparátus ítélete, az István a Király 2013-as újra dolgozott kiadása ügyében:
TŰRT